Wycieczka szkoleniowo-edukacyjna na Białoruś.
Wycieczka odbyła się w dniach 22-26 września w ramach III edycji Akademii Dziedzictwa Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej.
W wycieczce wzięło udział 49 nauczycieli z województwa małopolskiego.
Z naszej szkoły udział wzięły: p. profesor Joanna Stanoch i p. profesor Marta Gdańska.
Podróżowaliśmy śladami polskości na terenie obecnej Białorusi.
Dzień I
GRODNO
Na cmentarzu katolickim składamy hołd na grobach polskich żołnierzy bohaterów wojny z bolszewikami. Szczególnie pochylamy się nad mogiłą 13-letniego obrońcy Grodna – Tadzia JASIŃSKIEGO. Zapalamy znicz na grobie Elizy ORZESZKOWEJ.
Dzień II
SOPOĆKINIE
Odwiedzamy miejscowy cmentarz. Zapalmy znicze na grobie gen. J. OLSZYNY-WILCZYŃSKIEGO. Znajduje się tutaj zbiorowa mogiła 50–ciu mieszkańców Sopoćkiń, rozstrzelanych za śmierć jednego Niemca. Potem jedziemy drogą, która prowadzi na miejsce, gdzie został zamordowany Generał.
GRODNO
Oglądamy z zewnątrz stary i nowy zamek. Stary zamek jest w renowacji.
Na szczególną uwagę zasługuje katedra p.w. Św. Franciszka Ksawerego z pięknym ołtarzem głównym. W strukturze ołtarza widać wyraźnie porządek hierarchiczny, a każda z postaci świętych posiada atrybuty pozwalające ją rozpoznać. Następnie spotkanie z nauczycielami w Szkole Polskiej. W soboty i niedzielę przejeżdżają tutaj uczniowie starszych klas, by uczyć się języka polskiego. Dzięki temu podtrzymują polskie tradycje i kulturę naszego narodu, ale także mają szansę na podjęcie studiów w Polsce.
Jedziemy z wizytą do muzeum Elizy ORZESZKOWEJ, a potem śladami powieści „Nad Niemnem” do BOHATYROWICZ. Odwiedzamy ujmującą za serce mogiłę Jana i Cecylii oraz mogiłę powstańców styczniowych z 1863 roku. Dzień kończy przejazd do MINIEWICZ i spacer nad błyszczącym w zachodzącym słońcu NIEMNEM.
Dzień III
NOWOGRÓDEK.
Odwiedzamy miejsca, gdzie spędzał młodość Adam MICKIEWICZ.
W kościele farnym p.w. Przemienienia Pańskiego był ochrzczony poeta. Znajduje się tutaj cudowny obraz Matki Boskiej Nowogrodzkiej, która wsławiła się uzdrowieniem małego Adama, gdy wypadł przez okno i stracił przytomność. W tym kościele pochowane są także Siostry Nazaretanki, które dobrowolnie poszły na śmierć, aby ocalić mieszkańców miasta.
Obecnie w klasztorze przy kościele mieszka kilka Sióstr, wszystkie mówią po polsku, a strudzonych pielgrzymów przyjmują niezwykle serdecznie.
Potem idziemy pod pomnik Adama MICKIEWICZA i na kopiec usypany przez mieszkańców dla Wieszcza. Z kopca rozciąga się wspaniały krajobraz NOWOGRÓDKA i okolic, w tym widok na wzgórze z ruinami zamku Mendoga.
W NOWOGRÓDKU zwiedzamy dworek – muzeum poświecone Poecie. Znajduje się tam wiele eksponatów, a jednym z ciekawszych są liczne wydania „Pana Tadeusza” w językach obcych.
STARE WASYLISZKI.
Tutaj znajduje się dom rodzinny – muzeum Czesława WYDRZYCKIEGO NIEMENA. Przewodnik z pasją opowiada o dzieciństwie i młodości, które spędził w tej miejscowości artysta, który zasłynął piosenką „Dziwny jest ten świat”.
Zwiedzamy także pobliski kościół parafialny.
Potem przejazd do BOLCIENNIK, docieramy do dworu PUTTKAMERÓW, gdzie mieszkała muza Adama MICKIEWICZA – Maryla WERESZCZAKÓWNA. Przed dworkiem jedna z uczestniczek wyjmuje pożółkłe zdjęcie. Na zdjęciu jej krewni. Stoją przed tym samym dworkiem. Nie do wiary. Krótka opowieść o ich losach.
A potem idziemy do gaiku Maryli, gdzie spotykali się kochankowie.
Kolejne miejsce, które odwiedzamy to BIENIAKINIE, miejsce pochówku Maryli WERESZCZAKÓWNY.
Dzień IV
MIR.
Zwiedzamy zamek RADZIWIŁŁÓW z zewnątrz. W pobliskim parku piękna mała cerkiewka.
NIEŚWIEŻ.
Uczta dla oka i ucha. Pani przewodniczka z zaangażowaniem, ale i swadą opowiada o losach mieszkańców pałacu RADZIWIŁŁÓW. Wnętrza zachwycają wystrojem i pięknie zachowanymi eksponatami. Niedaleko, w kościele parafialnym, znajduje się nekropolia rodziny RADZIWIŁŁÓW. Czeka jednak na renowację.
ZAOSIE.
Miejsce urodzin Adama MICKIEWICZA. Zwiedzamy stary, zrekonstruowany wg. ryciny Napoleona ORDY dworek, w którym urodził się Poeta. Białoruszczyzna naszego przewodnika wydaje się nam niezwykle zrozumiała i pada pytanie: to czyj ten MICKIEWICZ – Białorusinów, Litwinów czy nasz – Polaków? Jedziemy nad jezioro ŚWITEŹ, spokojna tafla jeziora jest ukryta wśród lasów.
Potem przejazd do BOLCIENNIK, docieramy do dworu PUTTKAMERÓW, gdzie mieszkała muza Adama MICKIEWICZA – Maryla WERESZCZAKÓWNA.
Dzień V
RÓŻANA.
Tutaj znajduję się ruiny pałacu SAPIEHÓW. W odrestaurowanej części krótkie zwiedzanie.
KOSÓW POLESKI.
W tym miejscu oddajemy hołd naszemu bohaterowi narodowemu i patriocie, Tadeuszowi KOŚCIUSZCE. Chociaż dwór, w którym urodził się KOŚCIUSZKO zrekonstruowano to różnorodność eksponatów wspaniała.
Wycieczkę prowadzili trzej wspaniali historycy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki nim wycieczka została wzbogacona rzetelnym, historycznym przekazem, ubarwiona filmami fabularnymi i dokumentalnymi, przekazem żywego słowa fragmentów powieści i opisami w oparciu o źródła historyczne.
Opracowała:
profesor Joanna Stanoch
Galeria zdjęć