Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych
1 Marca przedstawiciele Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 wzięli udział w uroczystościach, które upamiętniały żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego. Pan Dyrektor Andrzej Ptasznik, Pani Marzena Banduła oraz Poczet Sztandarowy uczestniczyli we Mszy Świętej w Katedrze Krakowskiej na Wawelu. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie na krakowski rynek i ulicami miasta dotarli do Parku Jordana, gdzie z powagą kontynuowano obchody narodowego święta.
W następnych dniach, w szkole odbywały się lekcje poświęcone antykomunistycznemu podziemiu zbrojnemu działającemu po 1944 roku.
Cześć i Chwała Bohaterom!
1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe, poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.
Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. 1 marca w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
Dla uczczenia tego święta przygotowano na parterze szkoły plansze upamiętniające walczących po II wojnie światowej Polaków.